Przewodnik krok po kroku jak napisać CV księgowego

Kilka lat temu wylądowałam w dziale kadr i zatrudniłam się w firmie księgowej. Nie wiedziałem wtedy wiele o tej branży. Dobrze, nie wiedziałem nic. Naprawdę podobali mi się wszyscy ludzie, których spotkałam podczas rozmowy kwalifikacyjnej i pomyślałam, że nauka rekrutacji księgowych będzie zbyt trudna. Jeśli mam być szczery, myślałem, że to będzie naprawdę trochę nudne.

Byłem zafascynowany pracą moich nowych współpracowników, kandydatami, z którymi miałem okazję rozmawiać, a także całą przestrzenią księgową. Dokładnie poznałam rygory egzaminu CPA, zawiłości dobrze przeprowadzonego audytu oraz intrygę księgowości kryminalistycznej. Była to jedna z najlepszych, najbardziej interesujących prac, jakie kiedykolwiek miałem.

Rachunkowość to o wiele więcej niż przesuwanie liczb po księdze. Polega ona na analizie, krytycznym myśleniu i precyzji. Niektórzy księgowi muszą również posiadać solidne umiejętności prezentacji lub obsługi klienta, podczas gdy inni mogą potrzebować wykwalifikowanych badaczy, badaczy lub kreatywnych myślicieli. Jako księgowy możesz specjalizować się w różnych umiejętnościach (audyt, podatki, należności, biznes lub księgowość kryminalistyczna – by wymienić tylko kilka) i pracować praktycznie w każdej branży, więc są niezliczone kierunki, które można podjąć swoją karierę. Nie wiem jak Ty, ale ja uważam, że to niesamowicie ekscytujące!

Ale w tak szerokiej, zróżnicowanej dziedzinie, ważne jest, aby wiedzieć, jak zaprezentować się jako właściwy kandydat na konkretne stanowisko księgowego. To jest miejsce, w którym pojawia się twoje CV.

Oto jak napisać przekonywujący życiorys księgowego, który pomoże Ci dostać się tam, gdzie chcesz iść dalej.

Charakterystyka Twojego wykształcenia i certyfikatów

Świat księgowości jest ogromny, a certyfikaty i licencje są dostępne dla praktycznie każdej specjalności w branży. Najczęściej spotykaną licencją jest Licencja Biegłych Rewidentów (CPA), ale oprócz CPA istnieją również Biegli Analitycy Finansowi (CFA), Biegli Audytorzy Wewnętrzni (CIA), Biegli Księgowi Zarządcy (CMA) i wiele, wiele innych!

Kształcenie ustawiczne jest wysoko cenione w świecie rachunkowości. Od księgowych oczekuje się, że będą na bieżąco z trendami, najlepszymi praktykami i przepisami prawa, które regulują ich pracę. W rzeczywistości, większość organizacji certyfikujących wymaga od licencjobiorców odbycia określonej liczby zatwierdzonych kursów kształcenia ustawicznego, aby być na bieżąco. Tak więc pokazanie swoich szkoleń, edukacji i certyfikatów (nawet jeśli są one nadal w toku) będzie prawdopodobnie imponować rekruterów.

Chociaż wszystkie CPA są księgowymi, nie wszyscy księgowi są CPA. Więc jeśli jesteś dopiero zaczynasz w przestrzeni księgowej lub jeśli jesteś jeszcze w trakcie studiów lub testów na licencję, donât worryâyou można jeszcze znaleźć świetne stanowisko księgowego.

Jeśli jesteś początkującym poszukiwaczem pracy lub doświadczonym profesjonalistą szukającym możliwości rozwoju kariery, być może powinieneś umieścić swoje wykształcenie na szczycie swojego życiorysu, zanim zdobędziesz doświadczenie zawodowe. Poniżej przedstawiamy, jak może ono wyglądać:

EDUKACJA I CERTYFIKACJE

Kandydat | Certyfikowany księgowy (CPA)

Bachelor of Science in Accounting | Ohio State University | Columbus, OH | June 2019

Dla doświadczonych księgowych, polecam dodanie Twojego tytułu obok Twojego imienia i nazwiska na górze (na przykład DâVonne Hawkins, CPA, jak widać w poniższym przykładzie) i umieszczenie pełnej sekcji edukacyjnej na dole.

Dodaj (lub Odejmij!) odpowiednie słowa kluczowe w razie potrzeby

Rekrutujący mogą otrzymywać setki podań o pracę, dlatego często korzystają z systemów śledzenia kandydatów (ATS), aby ułatwić proces wstępnej selekcji. ATS zeskanuje Twoje CV w poszukiwaniu słów kluczowych, które pasują do odpowiedniego opisu stanowiska. Jeśli więc aplikujesz na stanowisko audytora. Jeśli Twoje CV zostało zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych, ATS może wyświetlić Twoją aplikację, zanim rekruter kiedykolwiek zwróci na nią uwagę.

Dopasowanie życiorysu do treści każdej oferty pracy, o którą się ubiegasz, pomoże Ci uniknąć tego losu. Ale oto skrót: Jeśli masz doświadczenie w wykonywaniu konkretnego zadania wymienionego w ogłoszeniu o pracę, to należy ono do twojego CV. To dość proste, prawda?

W branży księgowej istnieje pozornie nieskończona ilość specjalizacji, więc słowa kluczowe, które są niezwykle istotne dla audytu, mogą nie być istotne dla opodatkowania (i na odwrót). Ale te powszechnie używane terminy powinny pomóc w rozpoczęciu pracy:

Bądź konkretny na temat swoich doświadczeń (i pokaż te numery!)

Ze względu na to, że znajdziesz pracę w księgowości w różnych branżach i specjalizacjach, szczególnie ważne jest, abyś sprecyzował swoją historię pracy. Rekrutujący poszukują kandydatów z odpowiednim, możliwym do przeniesienia doświadczeniem, tym więcej szczegółów na temat rodzajów projektów lub inicjatyw, nad którymi pracowałeś, rodzajów firm, z którymi pracowałeś, oraz wyników Twojej pracy, tym lepiej!

Na przykład, zamiast nijakiego stwierdzenia, że przeprowadziłeś audyt rachunków klientów, możesz powiedzieć, że współpracowałeś ze średnimi przedsiębiorstwami z branży budowlanej w celu przeprowadzenia audytu programów świadczeń pracowniczych, co doprowadziło do wykrycia ponad 300 braków.

Zwróć uwagę, w jaki sposób bardziej szczegółowy punkt informacyjny dostarcza czytelnikowi informacji o rodzaju klienta (średniej wielkości firmy w branży budowlanej), rodzaju audytu (świadczenia pracownicze) oraz wynikach pracy (zidentyfikowane 300+ braki). To jest o wiele bardziej pomocne i interesujące do przeczytania, czyż nie? Pisanie takich punktów jest również łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Po prostu użyj tego prostego wzoru:

Jako księgowy wiesz, jak cenne są liczby, metryki i procenty, zwłaszcza gdy próbujesz przekazać ważne informacje. To samo będzie dotyczyło liczb w twoim CV. Mogą one pomóc namalować pełniejszy obraz twojego doświadczenia i wiedzy. Księgowy, który przygotował 100+ zeznań podatkowych brzmi bardziej wiarygodnie niż księgowy, który po prostu przygotował zeznania, prawda?

Postaraj się więc przypisać wartość jak największej liczbie obowiązków i osiągnięć w swoim życiorysie. Może to być liczba klientów, z którymi pracowałeś, wielkość budżetu lub oszczędności kosztów, by wymienić tylko kilka. Znajdziesz tutaj fantastyczny przewodnik, który pozwoli Ci określić swoje doświadczenie.

Nad jakimi rodzajami kont pracowałem? Ile pieniędzy udało mi się zaoszczędzić klientowi? Jaki był cel tej pracy? Ile błędów odkryłem? Ile pieniędzy udało mi się odzyskać? Dzięki temu o wiele łatwiej będzie określić ilościowo swoje dotychczasowe obowiązki zawodowe.

Podsumuj to wszystko podsumowaniem

Jeśli masz ugruntowaną pozycję w wybranej przez siebie dziedzinie rachunkowości i dokonujesz większych zmian w karierze, prawdopodobnie możesz pominąć to podsumowanie. Ale jeśli jesteś nowy w świecie księgowości lub próbujesz włamać się do nowej specjalności, dobrze napisane podsumowanie może pomóc wypełnić lukę pomiędzy twoim doświadczeniem z przeszłości i tym, co masz nadzieję zrobić w przyszłości.