Studia i koszty utrzymania we Francji: Czesne i koszty życia

Studia i koszty utrzymania są zazwyczaj najważniejszym powodem, dla którego studenci uczą się za granicą, ale istnieje mnóstwo błędnych przekonań na temat rzeczywistych kosztów i tego, jak realistycznie zapłacić za studia we Francji.

Musisz najpierw wiedzieć, że francuskie uniwersytety są jednymi z najtańszych uniwersytetów do studiowania za granicą.

Po zapoznaniu się ze szczegółami dotyczącymi uniwersytetów, zakwaterowania, rodzajów stypendiów, jak również studiów magisterskich we Francji, nasz artykuł dzisiaj będzie dotyczył życia w ogóle dla międzynarodowych studentów we Francji.

Oczywiście, rząd francuski wspiera edukację uniwersytecką i uważa, że każdy ma prawo niezależnie od tego, czy student jest Francuzem, czy nie.

W związku z tym koszt nauki za godzinę jest nieco niski, a także pewne roczne opłaty za studia, które są minimalne w porównaniu z resztą Europy. Różnią się one jednak w zależności od specjalizacji i rodzaju uniwersytetu, jak również stopnia naukowego.

Opłaty uniwersyteckie za studia we Francji

Zasadniczo, opłaty za studia licencjackie sięgają 200 euro na uniwersytetach publicznych. Z drugiej strony, na tych samych uczelniach wynoszą one od 400 do 600 euro za studia medyczne i inżynierskie. Natomiast za studia magisterskie i doktoranckie wahają się od 300 do 400 euro, w zależności od wybranego kierunku studiów.

Ponadto, uniwersytety, które oferują programy zarządzania biznesem dla wszystkich stopni naukowych, są w większości prywatne. Zasadniczo roczne opłaty wahają się od 4.500 do ponad 6.000 euro rocznie.

Koszty badań

Aby studiować we Francji, ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla studentów zagranicznych. Zasadniczo koszt ubezpieczenia zdrowotnego wynosi 50 euro, w zależności od rodzaju ubezpieczenia wybranego przez studenta, i to miesięcznie.

Oprócz kolejnych 50 euro miesięcznie za książki i inne materiały biurowe. Co więcej, wartość ta może wzrosnąć w zależności od specjalizacji studiów.

Dla przykładu, dla studentów kierunków medycznych i inżynieryjnych koszt ich materiałów edukacyjnych może sięgać 100 euro miesięcznie.

Koszty utrzymania podczas studiów we Francji

W rzeczywistości koszt utrzymania dla każdej osoby i w każdym miejscu zależy od charakteru stylu życia, który prowadzi lub do którego przywykła. W przypadku studentów zagranicznych w każdym miejscu zależy to, oprócz powyższego, od miasta lub regionu, w którym student chce mieszkać.

Na przykład, łącznie z kosztami zakwaterowania w Paryżu, student potrzebuje około 1500 euro miesięcznie, które mogą wzrosnąć lub zmniejszyć się w zależności od stylu życia i miejsca zamieszkania.

Dla przykładu, jeśli zdecyduje się mieszkać w akademikach uniwersyteckich, może to obniżyć się do 1.000 euro miesięcznie. Podczas gdy w Nicei, Tuluzy i Lyonie osiąga maksymalnie 1000 euro.

Z drugiej strony, w pozostałych miastach spada on co miesiąc do szacowanych 500 euro.

Szczegóły dotyczące kosztów życia i kilka wskazówek

Zasadniczo, student potrzebuje około 300 euro na jedzenie i inne artykuły spożywcze każdego miesiąca w Paryżu. Z drugiej strony, potrzebuje 250 euro na te same towary w Nicei, Tuluzy i Lyonie, a 200 euro w innych miastach, co miesiąc.

Francuskie restauracje w Paryżu i głównych miastach Francji podnoszą miesięczną stawkę wydatków studenckich do podwójnej wysokości, jeśli są one odwiedzane codziennie. Natomiast restauracje samoobsługowe zwiększają je średnio o 50 euro miesięcznie.

Z drugiej strony, we francuskich miastach istnieją międzynarodowe restauracje, które zapewniają posiłki po rozsądnych cenach. Dlatego należy unikać luksusowych restauracji, ponieważ są one bardzo drogie.

Jeśli student zdecyduje się mieszkać poza akademikiem, koszt transportu zależy od zastosowanego środka transportu.

Obliczając średnie dzienne wykorzystanie, student potrzebuje od 30 do 50 euro miesięcznie na autobus lub metro, w zależności od odległości. Podczas gdy on potrzebuje 200 euro miesięcznie na taksówki.

Jeśli chodzi o pociągi, koszt przejazdu waha się między 20 a 30 euro w zależności od odległości.

Ponadto, istnieją tygodniowe, miesięczne i roczne abonamenty na autobusy i metro. Ich koszt wynosi od 15 do 35 euro miesięcznie.Poza tym, student może uzyskać zniżkę na taki środek transportu dla osób poniżej 25 roku życia.