Koszty nauki i życia w Republice Czeskiej

W porównaniu z wieloma innymi krajami europejskimi koszty studiowania i życia w Czechach są generalnie niskie.

Średni koszt utrzymania wynosi od 350 do 750 dolarów miesięcznie za jedzenie, zakwaterowanie i transport publiczny. Ceny mogą się różnić w zależności od Twojej lokalizacji, możliwości zakwaterowania, stylu życia i nawyków związanych z wydatkami.

Republika Czeska należy do najpopularniejszych celów edukacyjnych w Europie. Wielu zagranicznych studentów decyduje się na studia na jednej z najlepszych czeskich uczelni.

Wynika to z faktu, że wiele czeskich uniwersytetów oferuje studia licencjackie i podyplomowe w przystępnych cenach. Kraj ten daje również możliwość studiowania na dowolnej uczelni rządowej i nauki języka czeskiego.

Co więcej, studia w języku czeskim są doskonałą okazją do przeżycia wyjątkowych doświadczeń kulturowych i zdobycia nowych umiejętności w kraju, który oferuje wysokiej jakości życie przy niskich kosztach utrzymania.

Czesne

Szkolnictwo wyższe jest bezpłatne dla wszystkich lokalnych i międzynarodowych studentów, którzy decydują się na studia w języku czeskim. Jednak jeśli chcesz studiować w języku angielskim lub innym języku obcym, musisz wnieść opłatę.

Aby uzyskać stopień naukowy w Republice Czeskiej, czesne wynosi od 4 000 do 12 000 euro rocznie.

Jeśli chcesz obniżyć ten koszt, musisz pomyśleć o ubieganiu się o stypendium.

Rodzaje zakwaterowania studentów

Wynajem jest zazwyczaj największym miesięcznym wydatkiem w Pradze. Koszt wynajmu mieszkania zależy od jego wielkości (liczby pokoi) i lokalizacji.

Ogólnie rzecz biorąc, studenci w języku czeskim mieszkają w jednym z następujących miejsc zakwaterowania: uniwersytetu lub prywatnego mieszkania.

Zakwaterowanie na uczelni pozwoli Ci łatwo wtopić się w życie studenckie, a wynajęcie prywatnego mieszkania jest dostępne dla tych, którzy chcą mieć więcej prywatności.

Miesięczne koszty za wynajem:

Jeśli chodzi o zakwaterowanie uniwersyteckie, wspólny akademik kosztowałby od 205 do 210 euro miesięcznie w okresie fundacji.

Po wejściu studenta na uczelnię, cena spada do 170-180 euro miesięcznie.

Pobyt w apartamencie z jedną sypialnią w centrum miasta kosztuje około 10.000 CZK miesięcznie.

Wielu studentów wybiera wspólne mieszkania. W tym przypadku koszt wynajmu jest prawie taki sam jak pobytu w akademiku uniwersyteckim.

Dodatkową zaletą pobytu we wspólnym mieszkaniu jest to, że każdy student będzie miał do dyspozycji prywatny pokój.

Wydatki na żywność

Klasyczny czeski posiłek w restauracjach kosztuje dla lokalnych rezydencji mniej niż koszt podobnych posiłków w innych krajach zachodnich.

Jeśli chodzi o studentów, niektórzy z nich wolą przygotowywać własne jedzenie, a inni wolą posiłki w stołówkach uniwersyteckich.

Będzie ich to kosztować około 3.000 koron miesięcznie.

Transport publiczny:

Uczniowie mogą złożyć wniosek o wydanie karty Litacka.

Ta karta służy jako alternatywa dla niektórych biletów komunalnych. Oferuje duże zniżki dla studentów na lokalny transport publiczny.

Ubezpieczenie medyczne dla studentów zagranicznych

Wszyscy studenci zagraniczni, którzy zamierzają przebywać w Republice Czeskiej dłużej niż 90 dni, są zobowiązani do wykupienia kompleksowego ubezpieczenia medycznego.

Jako studenci międzynarodowi, przy ubieganiu się o wizę studencką w języku czeskim, będą Państwo musieli przedstawić dowód posiadania czeskiego ubezpieczenia medycznego. Ceny ubezpieczenia zdrowotnego rozpoczynają się od 6 000 CZK rocznie i dochodzą do 40 000 CZK, w zależności od wybranej firmy i zakresu ubezpieczenia.