Koszt studiów na uniwersytecie w Brazylii

Ile kosztują studia w Brazylii? Jeśli jesteś zainteresowany studiowaniem w Brazylii, jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia jest to, ile wszystko będzie kosztować. Ten niezbędny przewodnik przedstawia koszty każdego aspektu życia uniwersyteckiego, abyś miał pewność, że wszystko jest pokryte.

Należy pamiętać, że ceny są prawidłowe w momencie publikacji i mogą różnić się od przedstawionych tutaj. Lokalna waluta w Brazylii jest prawdziwa.

Czesne

Brazylia posiada bezpłatną edukację publiczną aż do poziomu podyplomowego dla studentów krajowych i zagranicznych, więc większość publicznych uczelni pobiera od studentów tylko opłatę rejestracyjną.

Prywatne instytucje szkolnictwa wyższego pobierają opłaty, które zależą od wybranego przez Ciebie programu studiów i samej uczelni.

Prywatne czesne może kosztować od 7 800 do 40 200 R$ (1 600 do 8 200 funtów).

Przed złożeniem aplikacji na uniwersytet w Brazylii musisz również zdać egzamin z języka portugalskiego, aby udowodnić, że potrafisz mówić i pisać po portugalsku na poziomie akademickim. Oprócz tego studenci będą musieli zdać egzamin wstępny znany jako Vestibular.

Najlepsze uniwersytety w BrazyliiNajlepsze uniwersytety w Ameryce ŁacińskiejKobiety w STEM: jak możemy zachęcić więcej kobiet do podjęcia studiów inżynierskich? Tydzień w życiu studenta w Brazylii

Koszty zakwaterowania

Niewiele uniwersytetów w Brazylii oferuje studentom zakwaterowanie, ale wiele z nich pomoże w zorganizowaniu rodziny goszczącej.

W przeciwnym razie studenci mogą przebywać w prywatnie wynajmowanych mieszkaniach.

Mieszkanie może kosztować od 830 do 1200 R$ (170 do 252 GBP) miesięcznie.

Średni koszt usług komunalnych (które obejmują wodę, elektryczność i gaz) może wynosić około 290 R$ (59 funtów).

Inne istotne koszty ponoszone przez studentów

Brazylia ma stosunkowo niskie koszty utrzymania, a wiele rzeczy, takich jak żywność i transport, kosztuje mniej niż w innych krajach na świecie.

Na przykład, koszt biletu w jedną stronę w autobusach lokalnych może wynosić od 3 do 4,50 R$ (od 0,63 do 0,92 GBP). Autobusy są częste, a trasy są kompleksowe.

Taksówki są również stosunkowo rozsądne – jedna jazda kosztuje około 5.50 R$ (£1.12) i rośnie o 2.50 R$ (£0.50) za kilometr. Istnieją również aplikacje taksówkowe, z których można korzystać, jak również Uber i Cabify.

Dodatkowo, jeśli studiujesz w Rio de Janeiro lub São Paulo, możesz skorzystać z ich systemów metra. Ceny biletów w jedną stronę w Rio kosztują R$4.30 (0.87 funta) i R$4 w São Paulo (0.81 funta).

Świeże owoce i warzywa są dostępne w dużej ilości w całym kraju i powinny zmieścić się w budżecie studenckim. Kilka przykładów to jabłka w cenie 5,88 R$ za kilogram (1,19 funta) i ziemniaki w cenie 3,36 R$ za kilogram (0,68 funta). Litr mleka kosztuje 3,18 R$ (£0,65), a bochenek chleba 5,56 R$ (£1,13).

Kolejnym kosztem, który warto wziąć pod uwagę, jest opieka zdrowotna. Publiczna opieka zdrowotna jest bezpłatna dla wszystkich brazylijskich i zagranicznych rezydentów za pośrednictwem krajowego systemu znanego jako Jednolity System Zdrowia. Studenci mogą jednak rozważyć wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które umożliwia dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, często szybszej i bardziej zaawansowanej.

Styl życia

W porównaniu do studiów w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Australii koszty utrzymania w Brazylii są przystępne, ale ze względu na inflację ceny lokalne nieznacznie rosną.

W zależności od tego, co lubisz robić w wolnym czasie, jest wiele tanich (lub darmowych) rzeczy do zrobienia, gdy nie studiujesz.

Na przykład, posiłek w typowej restauracji kosztuje średnio 17 R$ (3,55 funta), a piwo może mieć różną cenę w zależności od tego, czy jest importowane czy lokalne, ale nie należy oczekiwać, że za piwo zapłaci się więcej niż 9,80 R$ (2 funty).

Członkostwo w siłowni może się różnić w zależności od wielkości siłowni i miejsca pobytu w kraju. W Rio de Janeiro może ono kosztować nawet 130 R$ (26,42 funta).

Bilet do kina może kosztować 20 R$ (4,17 funta). Jednak przy obfitych plażach i dobrej pogodzie przez cały rok, jest też mnóstwo okazji do spędzenia czasu na zewnątrz za darmo.

Jakie wsparcie finansowe jest dostępne?

Uniwersytety w Brazylii oferują pomoc finansową w postaci grantów rządowych dla studentów o niskich dochodach na studia na uniwersytetach prywatnych.

Jednak studenci zagraniczni nie mogą się o nie ubiegać, więc warto sprawdzić, czy uczelnia lub kraj pochodzenia może zapewnić jakąkolwiek pomoc finansową.