5 rzeczy do rozważenia zanim zatrudnisz korepetytora dla swojego dziecka

Prywatne korepetycje to rozwijający się biznes, w którym ludzie wydają setki miliardów dolarów. Ale czy to jest tego warte? A jak człowiek wybiera spośród wszystkich opcji?

Jeśli rozważasz zatrudnienie korepetytora, oto pięć wskazówek, o których należy pamiętać.

Przedstawiam te rekomendacje jako były nauczyciel matematyki w liceum, obecny kandydat na doktora nauk matematycznych i weteran prywatnego korepetytora w dziedzinie matematyki, nauk ścisłych i humanistycznych dla studentów od poziomu podstawowego do uniwersyteckiego.

Zidentyfikuj swój cel

Próbujesz zdać test czy klasę? A może faktycznie próbujesz się czegoś nauczyć?

Jeśli wszystko, co chcesz zrobić, to zdać test lub klasę, albo uzyskać jakiś inny krótkoterminowy wynik i skończyć z nim, to jest to cel wydajności. Jeśli jednak chcesz zrozumieć jakiś pomysł i potrafisz przenieść go na inne sytuacje, to jest to cel nauki.

Chociaż rodzice mogą mieć zarówno cele związane z wynikami, jak i cele związane z uczeniem się ich dzieci, ogólnie rzecz biorąc, uczenie się powinno być przedkładane nad wyniki. Uczenie się będzie prowadzić do lepszych wyników, ale będzie się odbywało we własnym tempie.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z korepetycji, aby osiągnąć cel wydajności, pamiętaj o pułapkach. Jeśli uczeń potrzebuje nadmiernego przygotowania do testu, aby zdać klasę lub dostać się do programu lub college’u, uczeń może być ustawiony na niepowodzenie w czymkolwiek, co nastąpi później.

Przyjrzyj się uważnie działaniom korepetytora

Dobre korepetycje to nie tylko korepetytor uczący ucznia. Aby korepetycje były skuteczne, uczniowie powinni być aktywnie zaangażowani w proces nauczania, a nie tylko siedzieć cicho, gdy korepetytor mówi.

Oto kilka rzeczy, których należy słuchać, gdy korepetytor pracuje z uczniem:

Jeśli uczeń robi coś dobrze, czy korepetytor zawsze mówi „Dobra!” i idzie dalej? A może czasami nauczyciel zadaje pytania sprawdzające, czy myślenie jest prawidłowe? Lepiej jest, gdy są pytania sprawdzające, ponieważ czasami uczniowie wyciągają wnioski, które pomagają uzyskać prawidłową odpowiedź na aktualny rodzaj problemu, ale potem powodują błędy na kolejnych rodzajach.

Jeśli uczeń popełni błąd, czy nauczyciel mówi: „Nie, zrób to w ten sposób”? Czy też nauczyciel mówi: „Powiedz mi, dlaczego dokonałeś tego wyboru”? Nakłonienie ucznia do wyjaśnienia swojego wyboru pozwala nauczycielowi uzyskać lepszy wgląd w to, w jaki sposób uczeń rozwiązuje problemy i wyłapać wszelkie błędy w jego myśleniu.

Korepetycję z języka polskiego Katowice

Czy korepetytor pomaga uczniowi ćwiczyć jak radzić sobie z zamieszaniem i błędami? Uczniowie uczą się najwięcej, gdy popełniają błąd i uznają, że go popełnili. Dobry korepetytor nie będzie interweniował w celu zapobieżenia błędowi, ale raczej pozwoli na jego popełnienie, a następnie pomoże uczniowi go zidentyfikować i naprawić. Takie podejście uczy umiejętności, które uczeń może wykorzystać, gdy korepetytora już nie ma.

Korepetytor, który mówi: „Dobrze, to jest równanie kwadratowe, więc trzeba brać pod uwagę” lub „To pytanie jest o podobieństwach, więc szukaj słów „jak” lub „jak”, zrobił większość myślenia dla ucznia i nie pomaga mu długoterminowo. Uczniowie powinni zostać poproszeni o przeczytanie pytania i podjęcie decyzji o planie, zanim korepetytor przekaże im jakąś informację zwrotną.

Nie zapomnij o darmowych opcjach

Zanim rodzice przejdą od razu do płatnych korepetycji, korzystne byłoby zbadanie darmowych opcji.

Bezpłatne opcje obejmują pomoc pozaszkolną nauczycieli, programy korepetycyjne w szkole, profesjonalne korepetycje z firmami zewnętrznymi, za które szkoła płaci po szkole lub w weekendy oraz programy korepetycyjne w bibliotekach miejskich i domach kultury.

Opcje płatne obejmują korepetycje indywidualne, korepetycje w małych grupach oraz korepetycje online. Opcje te są oferowane zarówno przez firmy, które zatrudniają wielu korepetytorów, jak i osoby prywatne, takie jak studenci i nauczyciele.

Przysłowie „dostajesz to, za co płacisz” niekoniecznie odnosi się do korepetycji. Dobrowolne lub partnerskie korepetycje mogą być bardzo skuteczne. Cena nie przewiduje skuteczności.

Róbcie rzeczy na własną rękę w domu

Jeśli dziecko ma problemy z czytaniem, czytaj dziecku, z dzieckiem i przed nim. Dotyczy to zarówno małych, jak i starszych dzieci.Niech zobaczą, że czytasz książki, czasopisma i online. Rozbuduj w sobie zamiłowanie do czytania i poczucie, że czytanie jest regularną czynnością w Twoim domu.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z językiem angielskim lub pisaniem, możesz pomóc, używając wielu różnych słów, gdy do niego mówisz, także tych, których jeszcze nie zna. Jeśli rodzice nie są silni w języku angielskim, mogą nadal uczyć swoje dzieci mówić, czytać i pisać w ich ojczystym języku, i zawsze mogą przenieść te umiejętności na język angielski z pomocą swoich nauczycieli. Badania pokazują, że dzieci odnoszą korzyści z pierwszej nauki czytania i pisania w języku, w którym myślą.

Jeśli Twoje dziecko zmaga się z matematyką, znajdź sposób, aby zrobić z nim matematykę w przyjemny sposób, jak gry lub aplikacje. Co ciekawe, praca z dzieckiem nad matematyką przynosi mu jeszcze większe korzyści, jeśli samemu się o nią troszczysz. Jeśli nie rozumiesz ich pracy domowej, poproś je, aby uzasadniło swoją pracę na głos przed Tobą lub przed samym sobą. Dzieci uczą się, gdy są proszone o zastanowienie się nad własną pracą, nawet gdy korepetytor (lub rodzic) nie udzielają wielu informacji zwrotnych lub wyjaśnień. Zachęcaj dziecko, dopóki nie uzasadni w pełni swojej pracy w swoim własnym umyśle.

Zachowaj rozsądne oczekiwania

Nie ma gwarancji, że korepetycje się opłacą.

Podczas gdy korepetycje są na ogół bardziej korzystne dla ucznia niż nie, badania nad korepetycjami są sprzeczne, ponieważ w grę wchodzi tak wiele czynników. Zbyt wiele czasu poświęconego na korepetycje może mieć negatywny wpływ na uczniów.

Na przykład, wiedza korepetytora z danego przedmiotu może zwiększyć wydajność ucznia, ale nie ma też znaczenia, co można łatwo zauważyć.

Wcześniejsze doświadczenia korepetytora mogą mieć pozytywny wpływ, ale o dziwo mogą mieć również negatywny wpływ na uczniów.

Jednym z powodów, dla których badania są prowadzone na całym świecie, jeśli chodzi o korepetycje, jest to, że cechy uczniów są różne. Na przykład, niektórzy uczniowie mogą wkładać więcej wysiłku lub mieć większą motywację niż inni. W grę wchodzą również czynniki zewnętrzne, takie jak nauczanie w klasie i sytuacje życiowe. Tutoring może zrobić tylko tyle…

Dodaj komentarz