Użycie druku na płótnie

 Otóż, mnóstwo lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii tj. sitodruku. Zarazem mimo że sitodruk wciąż jest używany czy też umożliwia on uzyskiwać naprawdę wysokiej jakości nadruki, to jednak ta metoda odpowiednio sprawdza się przy wysokich nakładach. Powiedzieć można, że jest to związane ze stosunkowo wysokimi kosztami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie tego kłopotu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 Pytanie – jak wykonuje się druki na tkaninie przy  użyciu technologii cyfrowych? Jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. Albowiem w projekcie graficznym tworzy się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, zaś najlepiej ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące posiada ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco typowe drukarki atramentowe, z tą różnicą że wykorzystywane są całkowicie inny rodzaj tuszów, jakie wnikają we włókna tworzywa czy zachowują wysoką odporność na pranie oraz ścieranie. Toteż druk cyfrowy na bawełnie jest bardzo wytrzymały przez sporo miesięcy, a sama koszulka być może radować nas w późniejszym okresie dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Nowoczesne technologie drukarskie poszły oczywiście o krok dalej oraz prawdopodobne stało się drukowanie na większych rozmiarach materiałów. Druk na płótnie jest tego idealnym przykładem. Powstaje on z wykorzystaniem dużych ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach bądź siatkach zabezpieczających rusztowania, w czasie wykonywania czynności budowlanych oraz remontowych. Nośniki owe zapewniają niezwykle wielką powierzchnię reklamową, wskutek czego funkcjonują zauważalne z dużych odległości, z kolei umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami dobrze przyciągają uwagę oraz wzrok postronnych obserwatorów. Wszak druki na materiale o większych rozmiarach są właściwie już o wiele trudniejsze do wykonania czy wymagają tego, aby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, niczym także miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak także czystych rulonów z tworzywem przeznaczonym ledwie co pod zadruk. 

Dodaj komentarz